$110.92 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Timken supplies a full range of product in the world’s most popular design series. Timken® metric deep groove ball bearings deliver reliable performance in a wide range of applications and conditions.
Features
- Super finished raceways
- Quiet operations
- ISO standard interchangeable dimensions
- Electric Motor Quality (EMQ)
- Shield(s) provides some contamination protection and lubricant retention
- Used in high speed applications like electric motors
General Information
| Item Name | Deep groove ball bearing |
| Series | 6200 |
General Features
| Net Weight | 1.001 lb |
| Type | Ball Bearing |
Design & Construction
| Bore Type | Straight |
| Closure Type | Two Contact Seals |
| Material | Steel |
| Retainer Material | Cold Rolled Steel |
| Rolling Element | Ball |
| Row Type | Single |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 7868.31298551165 lb |
| Operating Temperature | -40 °C To 120 °C |
| Precision Class | ISO Normal/ABEC1 |
| Self Aligning | No |
| Speed Rating | 11000 rpm (Oil) | 7700 rpm (Grease) |
| Static Load Capacity | 5215.56746468201 lb |
Physical Properties
| Bore Diameter | 1.9685 Inch | 50 mm |
| Fillet Radius | 0.0433070866141732 Inch | 1 mm |
| Outside Diameter | 3.5433 Inch | 90 mm |
| Overall Width | 0.7874 Inch | 20 mm |
| Radial Internal Clearance | C4 |
Documents
No Documents Found