Timken 6209ZZC3T ISO Deep Groove Radial Ball Bearing | 45 mm 1.8 in Bore | 85 mm 3.3 in OD, MFR ID TIM-6209-ZZ-C3
- MFR #6209-ZZ-C3
- EIS #6209ZZC3T
- UPC #87796293342
$83.29 / Piece
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
Timken supplies a full range of product in the world’s most popular design series. Timken® metric deep groove ball bearings deliver reliable performance in a wide range of applications and conditions.
Features
- Super finished raceways
- Quiet operations
- ISO standard interchangeable dimensions
- Electric Motor Quality (EMQ)
- Contact seal(s) offer superior lubricant retention and bearing protection from contaminants
General Information
| Item Name | Deep groove ball bearing |
| Series | 6200 |
General Features
| Net Weight | 0.877 lb |
| Type | Ball Bearing |
Design & Construction
| Bore Type | Straight |
| Closure Type | Two Shields |
| Material | Steel |
| Retainer Material | Cold Rolled Steel |
| Rolling Element | Ball |
| Row Type | Single |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 7014.03900422753 lb |
| Operating Temperature | -50 °C To 120 °C |
| Precision Class | ISO Normal/ABEC1 |
| Self Aligning | No |
| Speed Rating | 12000 rpm (Oil) | 8200 rpm (Grease) |
| Static Load Capacity | 4563.62153159676 lb |
Physical Properties
| Bore Diameter | 1.7717 Inch | 45 mm |
| Fillet Radius | 0.0433070866141732 Inch | 1 mm |
| Outside Diameter | 3.3465 Inch | 85 mm |
| Overall Width | 0.748 Inch | 19 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
Documents
No Documents Found