$2,060.70 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Timken supplies a full range of product in the world’s most popular design series. Timken® deep groove ball bearings deliver reliable performance in a wide range of applications and conditions.
Features
- Super finished raceways
- Quiet operations
- Heavy 400 Series have a thicker cross section
- Max capacity ball configuration for increased radial load capabilities
General Information
| Item Name | Deep groove ball bearing |
| Series | 400 |
General Features
| Net Weight | 11.802 lb |
| Type | Ball Bearing |
Design & Construction
| Bore Type | Straight |
| Closure Type | Open |
| Material | Steel |
| Retainer Material | Cold Rolled Steel |
| Rolling Element | Ball |
| Row Type | Single |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 45500 lb |
| Operating Temperature | -50 °C To 120 °C |
| Precision Class | ABEC1 |
| Self Aligning | No |
| Static Load Capacity | 33500 lb |
Physical Properties
| Bore Diameter | 2.7559 Inch | 70 mm |
| Fillet Radius | 0.118 Inch | 3 mm |
| Outside Diameter | 7.0866 Inch | 180 mm |
| Overall Width | 1.6535 Inch | 42 mm |
| Radial Internal Clearance | R |
Documents
No Documents Found