$216.20 / Piece
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
Timken supplies a full range of product in the world’s most popular design series. Timken® deep groove ball bearings deliver reliable performance in a wide range of applications and conditions.
Features
- Super finished raceways
- Quiet operations
- Medium 300 Series are similar to Light 200 Series but with a substantially heavier cross section to withstand greater radial loads and heavier shock loads
- Electric Motor Quality (EMQ)
General Information
| Item Name | Deep groove ball bearing |
| Series | 300 |
General Features
| Net Weight | 2.06 lb |
| Type | Ball Bearing |
Design & Construction
| Bore Type | Straight |
| Closure Type | 2-Shield |
| Material | Steel |
| Retainer Material | Cold Rolled Steel |
| Rolling Element | Ball |
| Row Type | Single |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 17300 lb |
| Operating Temperature | -50 °C To 120 °C |
| Precision Class | ABEC1 |
| Self Aligning | No |
| Speed Rating | 6666.66666666667 rpm (Oil) | 5555.55555555556 rpm (Grease) |
| Static Load Capacity | 10600 lb |
Physical Properties
| Bore Diameter | 1.7717 Inch | 45 mm |
| Fillet Radius | 0.059 Inch | 2 mm |
| Outside Diameter | 3.937 Inch | 100 mm |
| Overall Width | 0.984 Inch | 25 mm |
| Radial Internal Clearance | R |
Documents
No Documents Found