$352.49 / each
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
Leeson 115V Square Flange Mount Totally Enclosed Non-Ventilated Enclosure Reversible DC Subfractional Motor
Leeson 115V Square Flange Mount Totally Enclosed Non-Ventilated Enclosure Reversible DC Subfractional Motor. NEMA DC, explosion proof, SUB-FHP, wash-down, IEC and low voltage motors available, Dynamically balanced armatures, 30:1 constant torque operation, Compact, space saving design, Reversible rotation
Features
- NEMA DC, explosion proof, SUB-FHP, wash-down, IEC and low voltage motors available
- Dynamically balanced armatures
- 30:1 constant torque operation
- Compact, space saving design
- Reversible rotation
- Permanent magnet designs
- PWM or SCR rated and low voltage input voltage designs
- Removable bolt-on base
- Oversized brushes for long brush life
- Easy access to brushes
- Constant torque throughout speed range
- DC Controls available to change the speed of the motors
- High starting torque
- Amperage Rating: 0.56A DC (Full Load)
General Information
| Item Name | DC Subfractional Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Net Weight | 4 lb |
| Standards | UL Listed, CSA Certified, CE Certified |
| Type | 24AS |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Non-Ventilated |
| Insulation Type | Class F |
| Material | Rolled Steel |
| Mounting Type | Square Flange |
| Rotation | Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Full Load Efficiency | 59.5% |
| Speed Rating | 3500 rpm |
| Torque Rating | 11.5 lb-ft |
Electrical Properties
| Amperage Rating | 0.56 A |
| Armature Voltage | 90 V |
| Form Factor | 1.38 |
| HP Rating | 0.04 HP |
| Service Factor | 1 |
Physical Properties
| Dimensions | 4.08 Inch L x 3 Inch W |
| Frame Size | 24 |
| Shaft Diameter | 0.3125 Inch |
Documents
No Documents Found