$871.51 / each
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 0.12 HP | 56 | $ / each | ||
| 0.25 HP | 63 | $ / each |
Permanently lubricated sealed ball bearings. Reversible rotation . Simple 2 lead connection. Convenient wiring access.
Cast aluminum conduit box. Terminal board provided for connections. All Metric fasteners. Easy brush access for field service. Oversize brushes for extended life. High strength rolled steel frame. Die cast aluminum end shields with Steel bearing inserts.
Features
- Cast aluminum conduit box
- Terminal board provided for connections
- All Metric fasteners
- Easy brush access for field service
- Oversize brushes for extended life
- High strength rolled steel frame
- Die cast aluminum end shields with Steel bearing inserts
- Permanently lubricated sealed ball bearings
- Reversible rotation
- Simple 2 lead connection
- Convenient wiring access
- Full Load Ampere: 1.2A at 0.18kW, 0.9A at 0.12kW
- Form Factor: 1.05 at 0.18kW, 1.4 at 0.12kW
General Information
| Item Name | DC Motor |
| Trade Name | Leeson |
| Series | MOTM113014 |
General Features
| Type | E56-9 |
| Standards | UL Listed, CSA Approved |
Design & Construction
| Enclosure Type | IP54 |
| Duty | S1 |
| Insulation Type | Class F |
| Lubrication Type | Grease |
| Material | Rolled Steel |
| Mounting Type | B14 Flange Rigid Base |
| Rotation | Reconnect |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Full Load Efficiency | 71.6% |
| Torque Rating | 54.1 oz-Inch |
| Speed Rating | 3000 rpm |
Electrical Properties
| Armature Voltage | 180 V |
| Form Factor | 1.05 |
| Full Load Ampere | 0.9 A |
| HP Rating | 0.12 HP |
| Service Factor | 1 |
| Input Voltage | 230 VAC |
Physical Properties
| Frame Size | 56 |
| Dimensions | 7.55 Inch L x 4.17 Inch W x 5.48 Inch H |
| Shaft Diameter | 9 mm |
| Shaft Length | 20 mm |
| Weight | 10 lb |
| Bearing Size | OPE 6201-13, PE 6201-13, Ball Bearing |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found