$663.64 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 0.167 HP | $ / Piece | ||
| 0.125 HP | $ / Piece |
Leeson Washguard® 115V Square Flange Less Feet Mount Totally Enclosed Non-Ventilated Enclosure Reconnect DC Motor
Precision sub fractional horsepower DC permanent magnet motors designed for use with full wave non-filtered SCR controls for adjustable speed applications requiring dynamic braking and constant torque throughout the speed range
Applications
- Designed To Meet The Demanding Wash down Conditions That You May Find In Food Processing Plants, Chemical Processing, Pharmaceutical Plants And The Beverage And Brewing Industries
Features
- USDA-approved epoxy painted motors
- 3-year warranty on encapsulated and Premium efficient models
- Wash-down brakemotors and pump motors available
- Stainless steel motors
- Encapsulated stainless steel motors available
- NEMA and IEC flange motors
- Three phase, single phase and DC wash-down duty motors
- AC and DC wash-down gearmotors
- Rigid base and C face mount types
- BISSC approved designs
- Double lip contact seals and v-ring seals used for shaft seals
- Temperature Rating: 40 °C Ambient
- Full Load Ampere: 1.5A at 90V
General Information
| Item Name | DC Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Certified, CE Certified |
| Net Weight | 10.5 lb |
| Type | DN, SUB-FHP |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Non-Ventilated |
| Frame Type | 31 |
| Insulation Type | Class F |
| KVA Code | K |
| Mounting Type | Square Flange Less Feet |
| Rotation | Reconnect |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Across The Line |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 72.8% |
| 1/2 Load Efficiency | 77.6% |
| 3/4 Load Efficiency | 78% |
| Torque Rating | 72 lb-ft |
Electrical Properties
| Armature Voltage | 90 V |
| Full Load Ampere | 1.5 A |
| Full Load Power Factor | 77% at 60 Hz, 83% at 50 Hz |
| 1/2 Load Power Factor | 58.8% |
| HP Rating | 0.125 HP |
| Service Factor | 1 |
| 3/4 Load Power Factor | 74% |
| Voltage Rating | 115 VAC |
Physical Properties
| Dimensions | 8.57 Inch L x 3.8 Inch W x 4.952 Inch H |
| Number of Poles | 4 |
| Shaft Length | 1.5 |
| Weight | 10.5 lb |
| Frame Size | 31 |
| Shaft Diameter | 0.5 Inch |
Environmental Condition
| Degree of Protection | IP55 |
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found