$246.69 / each
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 0.05 HP | 90 VDC | 51 rpm | $ / each | ||
| 0.05 HP | 90 VDC | 34 rpm | $ / each | ||
| 0.05 HP | 90 VDC | 109 rpm | $ / each | ||
| 0.05 HP | 90 VDC | 18 rpm | $ / each | ||
| 0.125 HP | 180 VDC | 51 rpm | $ / each | ||
| 0.125 HP | 90 VDC | 31 rpm | $ / each |
Leeson Totally Enclosed Non-Ventilated Enclosure DC Motor
Leeson Totally Enclosed Non-Ventilated Enclosure DC Motor. NEMA DC, explosion proof, SUB-FHP, wash-down, IEC and low voltage motors available, Dynamically balanced armatures, 30:1 constant torque operation, Permanent magnet designs, PWM or SCR rated and low voltage input voltage designs
Features
- NEMA DC, explosion proof, SUB-FHP, wash-down, IEC and low voltage motors available
- Dynamically balanced armatures
- 30:1 constant torque operation
- Permanent magnet designs
- PWM or SCR rated and low voltage input voltage designs
- Removable bolt-on base
- Oversized brushes for long brush life
- Easy access to brushes
- Constant torque throughout speed range
- DC Controls available to change the speed of the motors
- High starting torque
General Information
| Item Name | DC Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Type | 30E, Parallel Shaft, SCR Rated |
Design & Construction
| Enclosure Type | Totally Enclosed Non-Ventilated |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 51 rpm |
| Torque Rating | 130 lb-Inch |
Electrical Properties
| Armature Voltage | 180 VDC |
| Full Load Ampere | 0.66 A |
| HP Rating | 0.125 HP |
| Service Factor | 1 |
Physical Properties
| Dimensions | 11.54 Inch L |
| Frame Size | 30 |
| Shaft Diameter | 0.625 Inch |
| Shaft Length | 1.5 Inch |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found