$459.84 / each
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Leeson DN DC Motor Compact, space saving design and ball bearing construction, standard conduit box simplifies connections. Long life brushes, external access to brushes allows for easy replacement further prolonging motor life. Capable of dynamic braking for faster stop with reversible rotation and linear speed torque characteristics throughout the speed range. - Leeson DN DC Motor, Armature Voltage: 24VDC, Bearing Size: OPE 608-S, PE 608-S, Ball Bearing, Dimensions: 4.94 Inch L x 3 Inch W, Duty: Continuous, Enclosure Type: Totally Enclosed Non-Ventilated, Form Factor: 1, Frame Size: 25, Full Load Ampere: 4.4A, Full Load Efficiency: 68.7%, HP Rating: 0.05 HP, Insulation Type: Class F, Lubrication Type: Grease, Material: Rolled Steel, Mounting Type: Square Flange, Rotation: Reconnect, Service Factor: 1, Shaft Diameter: 0.3125 Inch, Shaft Length: 1.5 Inch, Shaft Position: Horizontal, Speed Rating: 1750 rpm, Temperature Rating: 40 °C, Torque Rating: 28.8 oz-Inch, Voltage Rating: 24VDC, Weight: 4 lb
Features
- Simple two lead connection
- Class F insulated with high temperature welded commutators
- HP Rating: 1/20-1/10 HP
- Speed Rating: 1750-4200 rpm
- High starting torques
- Armature Voltage: 12-24V DC
- Voltage Rating: 12-24VDC
- Armature Voltage: 12-24V DC
- Voltage Rating: 12-24VDC
General Information
| Item Name | DC Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Approved |
| Type | DN |
Design & Construction
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Non-Ventilated |
| Insulation Type | Class F |
| Lubrication Type | Grease |
| Material | Rolled Steel |
| Mounting Type | Square Flange |
| Rotation | Reconnect |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Full Load Efficiency | 68.7% |
| Speed Rating | 1750 rpm |
| Torque Rating | 28.8 oz-Inch |
Electrical Properties
| Armature Voltage | 24 VDC |
| Form Factor | 1.0 |
| Full Load Ampere | 4.4 A |
| HP Rating | 0.05 HP |
| Service Factor | 1 |
| Voltage Rating | 24 VDC |
Physical Properties
| Bearing Size | OPE 608-S, PE 608-S, Ball Bearing |
| Dimensions | 4.94 Inch L x 3 Inch W |
| Frame Size | 25 |
| Shaft Diameter | 0.3125 Inch |
| Shaft Length | 1.5 Inch |
| Weight | 4 lb |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found