$5,311.75 / each
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Leeson RE-1180 Series DE SCR Rated DC Motor, 180VDC Armature, 16.41 Inch L x 6.5 Inch W, Continuous Duty, Totally Enclosed Non-Ventilated Enclosure, Form Factor: 1.38, 56C Frame, 3.3A Full Load, Full Load Efficiency: 75.8%, 3/4 HP, Class H Insulation, Rolled Steel, C-Face Rigid With Removable Base Mount, Reconnect Rotation, Service Factor: 1, 0.625 Inch Shaft Dia, 2.1 Inch Shaft Length, Horizontal Shaft, 1750 rpm, 40 °C, 27 lb-Inch, 230VAC, 39 lb Weight - Leeson 118019 DC Motor, 3/4 HP, 1750 rpm, 230VAC, 56C Frame, TENV, C-Face Rigid With Removable Base Mount
Features
- NEMA DC, explosion proof, SUB-FHP, wash-down, IEC and low voltage motors available
- Dynamically balanced armatures
- 30:1 constant torque operation
- Permanent magnet designs
- PWM or SCR rated and low voltage input voltage designs
- Removable bolt-on base
- Oversized brushes for long brush life
- Easy access to brushes
- Constant torque throughout speed range
- DC Controls available to change the speed of the motors
- High starting torque
Applications
- Approved For Application In Hazardous Environments Where Certain Explosive Gases Or Materials Are Present
General Information
| Item Name | DC Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Type | DE, SCR Rated |
Design & Construction
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Non-Ventilated |
| Insulation Type | Class H |
| Material | Rolled Steel |
| Mounting Type | C-Face Rigid with Removable Base |
| Rotation | Reconnect |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Full Load Efficiency | 75.8% |
| Speed Rating | 1750 rpm |
| Torque Rating | 27 lb-Inch |
Electrical Properties
| Armature Voltage | 180 VDC |
| Form Factor | 1.38 |
| Full Load Ampere | 3.3 A |
| HP Rating | 0.75 HP |
| Service Factor | 1 |
| Voltage Rating | 230 VAC |
Physical Properties
| Dimensions | 16.41 Inch L x 6.5 Inch W |
| Frame Size | 56 |
| Shaft Diameter | 0.625 Inch |
| Shaft Length | 2.1 Inch |
| Weight | 39 lb |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found