$1,411.65 / each
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 180 VDC | 62 rpm | $ / each |
Leeson PE350 Totally Enclosed Non-Ventilated (TENV) DC Gearmotor
Leeson PE350 Totally Enclosed Non-Ventilated (TENV) DC Gearmotor
Features
- SCR rated gear motors totally enclosed, permanent magnet DC gear motors, performance matched for continuous duty service over a 60:1 speed range
- Totally enclosed, permanent magnet DC gear motors, performance matched for continuous duty
- Motors are designed for battery power or can be used with a low voltage controller with form factor up to 1.05
- Gearbox has rugged aluminum die cast housing, for maximum gear and bearing support
- Precision machined gearing, hardened for maximum load capability
- All gearing designed and rated to AGMA class 9 standards and to withstand momentary shock overload of 200%
- Oversized output bearings for greater overhung load capacity and longer life
- High-carbon alloy output shaft provides maximum strength and rigidity
- All needle bearing journals are precision ground after heat treating to provide maximum fit and finish
- Heavy-duty industrial oil seals help keep lubricant in and dirt out
- Gears and bearings are splash lubricated with permanent, heavy duty gear oil
- Temperature Rating: 40 deg C Ambient
General Information
| Item Name | DC Gear Motor |
| Trade Name | Leeson |
| Series | RE-PE350-M11 |
General Features
| Type | DN, Parallel Shaft |
| Standards | UL Listed, CSA Certified, CE Certified |
| Net Weight | 10 lb |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Non-Ventilated |
| Insulation Type | Class F3 |
| Rotation | Reconnect (Reversible) |
| Shaft Position | Horizontal |
| Gearhead Type | P353-34 |
Performance Details
| Speed Rating | 62 rpm |
| Full Load Torque | 220 lb-Inch |
| Over-Hung Load | 303 lb |
Electrical Properties
| Armature Voltage | 180 VDC |
| Full Load Ampere | 1.2 A |
| Service Factor | 1 |
| HP Rating | 0.25 HP |
Physical Properties
| Shaft Length | 2 |
| Dimensions | 13.31 Inch L x 6 Inch W x 6.75 Inch H |
| Frame Size | 34 |
| Shaft Diameter | 0.75 Inch |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found