$108.97 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
SKF NU2 Series cylindrical roller bearings are available in many designs, series and sizes. The majority are single row bearings with a cage. High-capacity bearings, double row bearings, multi-row bearings, single, double and multi-row full complement bearings (without a cage) and split bearings complete the SKF standard assortment provided with a cage can accommodate heavy radial loads, rapid accelerations and high speeds. Full complement bearings incorporate a maximum number of rollers and are therefore suitable for very heavy radial loads at moderate speeds. SKF high-capacity cylindrical roller bearings combine the high load carrying capacity of a full complement bearing with the high speed capability of a bearing with a cage. - SKF NU2 Series single row cylindrical roller bearing.
Features
- Increased capacity plus improved roller end to flange contact
- Two integral flanges on outer ring, flangeless inner ring
- Deliver high performance in large industrial application
- Load carrying capacity is almost 15% higher than normal bearing
- It reduces friction and thus reduces heat generation
- It operates at higher speeds and has a longer life
- Clearance: C3
- Speed Rating: 14000 rpm Limiting, 13000 rpm Reference
General Information
| Item Name | Cylindrical Roller Bearing |
| Series | nu206 |
General Features
| Type | Standard Cage |
| Net Weight | 0.199kg |
Design & Construction
| Cage Material | Fiberglass Reinforced Polyamide |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 44000 N |
| Static Load Capacity | 36500 N |
| Tolerance Class | RBEC 1 (Normal), RBEC 3 (P6) |
Physical Properties
| Bore Diameter | 30 mm |
| Fillet Radius | 1 mm |
| Inner Ring Outside Diameter | 37.5 mm |
| Number of Rows | 1 |
| Outer Ring Inside Diameter | 51.9 mm |
| Outside Diameter | 62 mm |
| Radial Internal Clearance | 3 mm |
| Width | 16 mm |
Documents
No Documents Found