$157.04 - $165.57
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack--Products You May Also Like
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| Small Oval | $ / each | ||
| Small Tapered with Relief | $ / each more info | ||
| Small Tapered | $ / each |
Lindstrom Handsaver 80 series ultra-flush cutters remains the top choice for the traditional user. This range of cutters offers unsurpassed cutting capacity covering a wide range of wire dimensions and types. - Handsaver's unique ultra-flush cutters leave a flat surface on cut leads, which is considered to be the ultimate in conformance to tough soldering and mechanical shock specifications.
Features
- Tried and true performance for the traditional user
- Material usually reserved for high stress applications provides incredible impact resistance and resiliency with smoother, cleaner penetration at the cutting edge
- Adjustable screw joint minimizes friction and maximizes alignment of cutting edges
- Grain structure follows profile of the blank to maximize tool strength
- Precision induction hardening of 1% carbon/chrome ball bearing grade steel allows high HRC 63-65 without brittleness, resulting in a longer lasting tool
- Due to the long life of 80 series tools, replaceable springs help reduce down time and stocking of substitute tools
- Traditional ergonomic handle shape in dissipative material
General Information
| Item Name | Cutter |
| Series | Handsaver 80-U |
Design & Construction
| Cutting Capacity | 0.1 mm |
| Cut Type | Ultra Flush |
| Handle Color | Green |
| Handle Type | Static Dissipative Grip |
| Material | Carbon/Chrome Steel |
Physical Properties
| Jaw Length | 10 mm |
| Length | 110 mm |