$80.91 / each
Pack: 1/Pack
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack1/Pack| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 108 mm | Extra Small Oval | 0.2 mm | $ / each Pack: 1/Pack more info | ||
| 110 mm | Small Oval | 0.2 mm | $ / each Pack: 1/Pack | ||
| 110 mm | Small Tapered | 0.2 mm | $ / each Pack: 1/Pack | ||
| 110 mm | Small Tapered with Relief | 0.2 mm | $ / each Pack: 1/Pack more info | ||
| 112.5 mm | Medium Oval | 0.1 mm | $ / each Pack: 1/Pack more info | ||
| 112.5 mm | Medium Tapered with Relief | 0.3 mm | $ / each Pack: 1/Pack more info |
Lindstrom 80 series micro bevel cutters remains the top choice for the traditional user. This range of cutters offers unsurpassed cutting capacity covering a wide range of wire dimensions and types. Adjustable screw joint minimizes friction and maximizes alignment of cutting edges. - Micro bevel cutters leave a minimal rise on cut leads resulting in a smaller overall surface soldering area.
Features
- Tried and true performance for the traditional user
- Material usually reserved for high stress applications provides incredible impact resistance and resiliency with smoother, cleaner penetration at the cutting edge
- Grain structure follows profile of the blank to maximize tool strength
- Precision induction hardening of 1% carbon/chrome ball bearing grade steel allows high HRC 63-65 without brittleness, resulting in a longer lasting tool
- Due to the long life of 80 series tools, replaceable springs help reduce down time and stocking of substitute tools
- Cutting Capacity: 0.2 - 1.25 mm
General Information
| Item Name | Cutter |
| Series | 80-M |
General Features
| Net Weight | 46g |
Design & Construction
| Cutting Capacity | 0.2 mm |
| Jaw Type | Small Oval |
| Cut Type | Micro Bevel |
| Handle Color | Yellow |
| Handle Type | Standard |
| Material | Carbon/Chrome Steel |
Physical Properties
| Jaw Length | 10 mm |
| Length | 110 mm |