$1,363.20 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Leeson 230V 1-Phase Rigid Base Mount Drip proof Airover Enclosure Selective Counter-Clockwise Crop Dryer Motor
Leeson 230V 1-Phase Rigid Base Mount Drip proof Airover Enclosure Selective Counter-Clockwise Crop Dryer Motor. Gasketed capacitor cases and conduit box covers, Capacitors shipped loose on 1-phase designs, Meets or exceeds NEMA service factors, Single phase and three phase designs, Double sealed ball bearings
Features
- Gasketed capacitor cases and conduit box covers
- Capacitors shipped loose on 1-phase designs
- Meets or exceeds NEMA service factors
- Single phase and three phase designs
- Double sealed ball bearings
- Double shielded ball bearings on Ag fan motors
- Condensate drains on general purpose Ag motors
- Low temperature manual overload protected
- High and extra high starting torque ratings
- 1-year warranty
- Full Load Ampere: 27.2 - 35A
- HP Rating: 5 - 7 HP
- Torque Rating: 7.5 lb-ft (Full Load), 25.8 lb-ft (Break Down), 25.8 lb-ft (Pull Up), 24.5 lb-ft (Locked Rotor)
Applications
- Used On Crop Dryers With Air Over/Fan Shaft Designs
General Information
| Item Name | Crop Dryer Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Net Weight | 94 lb |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Type | CD |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Rolled Steel |
| Duty | Airover |
| Enclosure Type | Dripproof Airover |
| Frame Type | 182TZ |
| Insulation Type | Class F |
| KVA Code | J |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Rotation | Selective Counter-Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Across The Line, Capacitor Start/Capacitor Run |
Performance Details
| Full Load Efficiency | 78.5% |
| 1/2 Load Efficiency | 73.6% |
| Overload Protector | Automatic |
| 3/4 Load Efficiency | 75.6% |
| Torque Rating | 7.5 lb-ft |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 |
| Full Load Ampere | 27.2 A |
| Full Load Power Factor | 82.5% |
| 1/2 Load Power Factor | 57% |
| HP Rating | 7 HP |
| Locked Rotor Ampere | 238 A |
| Phase | 1-Phase |
| Service Factor | 1 |
| 3/4 Load Power Factor | 88% |
Physical Properties
| Number of Poles | 2 |
| Shaft Length | 3.56 |
| Weight | 94 lb |
Environmental Condition
| Thermal Protection | Yes |
Documents
No Documents Found