$1,721.05 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
A new and expanded line of Coupler Brakes designed for applications where mounting the brake between the motor and driven load is the preferred, or most convenient, location. They are an excellent problem solver for applications where a brake needs to be added to existing equipment – without replacing the motor. NEMA 2 brakes are best suited for use with standard ODP and TEFC motors. NEMA 4X brakes are designed for use with LEESON WASHGUARD motors. - Rugged cast aluminum or cast iron construction Stearns brakes are well suited to most industrial applications. Coupler brakes are designed to be C-face connected on both ends - these brakes are not suited for overhung loads to be applied to the output shaft. A wide range of voltages and brake torque ratings in both NEMA 2 and NEMA 4X enclosures are available from stock.
Features
- Solid die-cast aluminum stearns NEMA 4X coupler brake converts any TEFC or TENV 56C thru 215TC motor to a fail-safe brake motor by mounting between the C-face motor and driven equipment
- Adds 5 Inch to the overall length of 56C thru 145TC WASHGUARD TEFC or TENV motors
- Includes all mounting components
- 56 frame
- HP Rating: 1 HP at 1752 rpm
- Voltage Rating: 115/208 - 230V
General Information
| Item Name | Coupler Brake |
| Trade Name | Washguard® |
| Series | Leeson-Coupler-Brake |
General Features
| Net Weight | 13 lb |
| Standards | BISSC Certified, NEMA 4X |
Design & Construction
| Material | Solid Die Cast Aluminum |
Performance Details
| Brake Rating | 3 lb/ft |
Electrical Properties
| HP Rating | 1 HP |
| Voltage Rating | 115 V |
Physical Properties
| Shaft Diameter | 0.625 Inch |
Supporting Information
| Includes | All Mounting Components |
| Use With | Both 1 and 3-Phase 56C Frame Motors |
Documents
No Documents Found