$36.53 / Piece
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 24 VAC | H240A | 2 | $ / Piece | ||
| 240 VAC | H230C | 2 | $ / Piece | ||
| 240 VAC | H240C | 2 | $ / Piece | ||
| 120 VAC | H240B | 2 | $ / Piece | ||
| 120 VAC | H340B | 3 | $ / Piece | ||
| 240 VAC | H340C | 3 | $ / Piece |
Fasco H130A Series Definite Purpose Contactor. - Fasco Definite Purpose Contactor.
Features
- 240/160/120A locked rotor amps
- 30VA coil inrush at 60 Hz, 33VA coil inrush at 50 Hz, 6.5VA coil sealed at 60 Hz, 8VA coil sealed at 50 Hz
- Fasco contactors meet specifications for devices up to 600 vac in accordance with ul bulletin no. 508, "industrial control equipment"
- Coils have Class B insulation
- Amperage Rating: 50A (Resistive)
- Full Load Ampere: 40A Inductive
- HP Rating: 1-Phase: 2 HP at 120V, 3 HP at 240V
General Information
| Item Name | Contactor |
| Series | H130A |
General Features
| Net Weight | 0.5 lb |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Type | Definite Purpose |
Design & Construction
| Connection Type | Lugs And Quick-Connect Terminal |
Electrical Properties
| Amperage Rating | 50 A |
| Coil Voltage | 120 VAC |
| Full Load Ampere | 40 A |
| HP Rating | 3 HP |
Physical Properties
| Dimensions | 2.312 Inch W x 2.06 Inch D x 2.635 Inch H |
| Number of Poles | 2 |
Supporting Information
| OEM ID | H240B |
Documents
No Documents Found