$28.38 / Can
Ships From Vendor
Min QTY1QTY Increment1
more info
MG Chemicals 404B-340G Contact Cleaner With Silicone provides effective cleaning and lubrication for electrical contacts. It protects metal surfaces against corrosion while ensuring excellent conductivity, leaving a thin protective silicone layer after drying.
Features
- Contains silicone for lubrication
- Protects metal contacts
- Non-conductive and safe on plastics
Applications
- Cleaning electrical contacts
- Lubricating and protecting metal surfaces
- Preventing corrosion on connectors
General Information
| Item Name | Contact cleaner with silicone |
| Trade Name | MG Chemicals |
General Features
| Standards | NSF Registered, CARB Compliant |
| Net Weight | 340 g |
| Storage Temperature | Below 50 °C |
Design & Construction
| Color | Clear |
| Form | Aerosol |
Performance Details
| Removes | dirt, oil, oxidation, and corrosion from contacts |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 0.66 |
| Viscosity | < 20.5 sq-mm/sec |
| VOC | 73% |
Physical Properties
| Container Size | 340 g |
| Container Type | Aerosol Can |
| Odor/Scent | Mild Hydrocarbon |
Supporting Information
| Use With | Electrical contacts, metal connectors, and relay terminals |