Techspray 2104 Fine-L-Kote™ UR Conformal Coating, 12 oz Aerosol Can, Colorless, MFR ID 2104-12S
- MFR #2104-12S
- EIS #2104-12S
- Series #2104
$63.12 / each
Pack: 12/Case
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack12/Case| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 12 oz | $ / each Pack: 12/Case | ||
| 1 gal | $ / each Pack: 1/Case |
As a urethane conformal coating, Fine-L-Kote UR is highly resistant to most solvents, moisture, fungus and molds. A clear, repairable coating, Fine-L-Kote UR is formulated with a black light indicator, Opti/Scan, to provide checks for conformity in quality control. Coated boards can be reworked by applying soldering iron directly to coating or complete removal can be achieved by using Trace Technologies conformal coating remover. - Techspray Fine-L-Kote UR is a durable, urethane conformal coating that is used for chemical, moisture and abrasion protection. It is non-ozone depleting and fluorescence under UV light to aid inspection. Urethane conformal coating is widely used in harsh chemical environments.
Features
- Non-ozone depleting
- Moisture resistant
- Chemical resistant
- Abrasion resistant
General Information
| Item Name | Conformal Coating |
| Trade Name | Fine-L-Kote™ UR |
| Series | 2104 |
General Features
| Standards | IPC-CC-830B, MIL-I-46058C Certified |
| Storage Temperature | 50 °C |
Design & Construction
| Color | Colorless |
| Cure Type | Heat Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Application Time | 20 min |
| Full Cure Time | 24 hr |
| Tensile Strength | 5000 psi |
Chemical Properties
| Composition | Urethane |
| Viscosity | 10 - 20 cP |
| VOC | 744g/L |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 315V/Mil |
Physical Properties
| Container Size | 12 oz |
| Container Type | Aerosol Can |
| Elongation | 85% |
| Odor/Scent | Aromatic |
Documents
No Documents Found