Dow 1-2620 One-Part Low VOC Conformal Coating, 3.6kg Pail, Translucent, MFR ID 1-2620X3.6KG
- MFR #1-2620 DISPERSION 3.6KG PL
- EIS #DC1-2620X3.6KG
- Series #1-2620
$111.22 / US pound
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 3.6kg | $ / US pound more info |
RTV elastoplastic conformal coatings have firm, dry surfaces for better handling and abrasion resistance after cure. Various viscosity versions facilitate different application methods. They require atmospheric moisture to cure (no ovens) and their cure rates can be accelerated by mild heat. Conformal coatings are materials applied in thin layers onto printed circuits boards or other electronic substrates. - Dow Corning 1-2620 Low VOC Conformal Coating version is supplied with a lower VOC content compared to that of the Dow Corning 1-2620 Dispersion and has equivalent Mil spec, IPC-CC-830 and UL recognitions.
Features
- Cures to a tough, elastoplastic, resilient and abrasion resistant surface
- Solvent-borne resin coating
- Room temperature cure with optional heat acceleration after solvent flash-off
- UV indicator for inspection
- UL V-0 flammability rating
- Room temperature cure, no ovens required
- Mild heat acceleration can speed in-line processing
- Good adhesion allows use with many low-solids (no clean) and no-lead solders
- UV indicator allows for automated inspection
- Can be good choice for uses requiring more toughness and abrasion resistance after cure
General Information
| Item Name | Conformal Coating |
| Series | 1-2620 |
General Features
| Type | One-Part, Low VOC |
| Standards | WEEE/RoHS Compliant, MIL-I-46058C Certified |
| Shelf Life | 36 Months |
| Storage Temperature | 32 °C |
Design & Construction
| Color | Translucent |
| Cure Type | RTV/Heat Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Application Time | 15 min |
| Full Cure Time | 72 hr |
Chemical Properties
| Composition | Silicone |
| Specific Gravity | 1.12 |
| Viscosity | 350 mPas |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 400V/Mil |
Physical Properties
| Container Size | 3.6kg |
| Container Type | Pail |
| Hardness | 80 Shore A |
| Odor/Scent | Slight |
Documents
No Documents Found