$918.67 / Pail
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
Solventless RTV elastomeric conformal coatings with slight odor require atmospheric moisture to cure, needing no expensive ovens and various viscosity versions facilitate different application methods. These elastomers, when cured, offer the optimum stress relief for even the most delicate components and interconnections in a variety of service environments. - This family of coatings is rapidly gaining popularity due to its solventless formulations with slight odor, its rapid cure rates that can be dramatically accelerated by mild heat and its cost effectiveness.
Features
- Solventless elastomeric formulation
- Mild heat acceleration can speed in-line processing
- Good adhesion to many substrates
- Soft coating
- UV indicator
- No ovens required
- Allows use with many low-solids no-lead solder
- Improves reliability against stress
- Easy inspection under UV light
- Use in applications requiring multiple reliability industry standards
- Application methods are spray, brush, flow, automated pattern coating, may be dip coated with special precautions
- Slight odor
Applications
- For Rigid and Flexible Circuit Boards
General Information
| Item Name | Conformal Coating |
| Series | 3-1965 |
General Features
| Type | One-Part |
| Shelf Life | 360 Days |
Design & Construction
| Color | Straw |
| Cure Type | RTV/Heat Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Application Time | 6 min |
| Tensile Strength | 80 psi |
Chemical Properties
| Composition | Polydimethyl Siloxane |
| Specific Gravity | 0.99 |
| Viscosity | 350 cP |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 425V/Mil |
| UL Rating | UL746 E, UL94 V-0 |
Physical Properties
| Container Size | 3.6kg |
| Container Type | Pail |
| Elongation | 60% |
| Hardness | 33 Shore A |
| Odor/Scent | Slight |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -45 to 200 °C |
Documents
No Documents Found