$28.92 / Can
Pack: 12/Case
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack12/CaseProducts You May Also Like
The ACL acrylic conformal coating is suitable in spray applications for protecting printed circuit boards, components and flex circuitry from damage. This coating provides excellent electrical insulation properties that withstand hot and cold operating environments, including heat generated by electronic circuitry. - Acrylic Conformal Coating offers a minimum dielectric strength of 1100V/Mil. This tough, transparent coating will not fragment, chip or crack and provides exceptional insulation and protection.
Features
- Fills holes quickly and easily, self-healing
- Contains UV tracer for easy quality control
- Designed to provide effective insulation against electrical shorts and harsh environments
- No ozone-depleting substances
- Provides excellent acid resistance
Applications
- For Aerospace, General Industrial Applications
General Information
| Item Name | Conformal Coating |
| Trade Name | Staticide® |
General Features
| Standards | MIL-I-46058C, IPC-CC-830 Certified, RoHS Compliant |
| Net Weight | 12 oz |
| Storage Temperature | 49 °C |
Design & Construction
| Color | Clear |
| Cure Type | Heat Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Application Time | 8 hr |
| Evaporation Rate | >1 |
| Flame Retardant | Yes |
| Full Cure Time | 24 hr |
| Operating Temperature | -59 to 132 °C |
Chemical Properties
| Composition | Acrylic |
| Specific Gravity | 0.91 |
| VOC | 90% |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 8300 V |
Physical Properties
| Container Size | 12 oz |
| Container Type | Aerosol Can |
| Odor/Scent | Strong, Fruity, Ethereal Solvent |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -59 to 132 °C |