Marathon X503 Condenser Fan Motor, 1-1/2 HP, 1200 rpm, 56Y Frame, ODPAO, Belly Band - Footless Mount
- MFR #056T11O5303
- EIS #MOTX503
$762.67 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 1 HP | 1075 rpm | $ / Piece | ||
| 1 HP | 900 rpm | $ / Piece | ||
| 2 HP | 1200 rpm | $ / Piece | ||
| 1.5 HP | 1200 rpm | $ / Piece |
Marathon 460V Belly Band - Footless Mount Open Drip proof Airover Enclosure Condenser Fan Motor. Horizontal orientation, 10 IP Code, Automatic thermal protection - Marathon 460V Belly Band - Footless Mount Open Drip proof Airover Enclosure Condenser Fan Motor
Features
- Horizontal orientation
- 10 IP Code
- Automatic thermal protection
- Frequency Rating: 50/60�Hz
- Full Load Ampere: 5.5 - 5.4 A 200 - 230V, 2.7A at 460V, 4.8A at 190V, 2.4A at 380V
- Power Rating: 1.12kW at 60 Hz, 0.75kW at 50 Hz
- Voltage Rating: 200 - 230/460V at 60 Hz, 190/380V at 50 Hz
General Information
| Item Name | Condenser Fan Motor |
General Features
| Net Weight | 35 lb |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
Design & Construction
| Frame Type | 56Y |
| Insulation Type | Class H |
| KVA Code | J |
| Start Method | Across The Line |
| Bearing Type | Ball |
| Duty | Continous, Airover |
| Enclosure Type | Open Dripproof Airover |
| Mounting Type | Belly Band - Footless |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1200 rpm |
| Full Load Efficiency | 78.5% |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 5.5 A |
| HP Rating | 1.5 HP |
| Phase | 3-Phase |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Service Factor | 1 |
| Voltage Rating | 460 V |
Physical Properties
| Dimensions | 16.06 Inch L x 6.48 Inch W |
| Number of Poles | 6 |
| Shaft Diameter | 0.625 Inch |
| Shaft Length | 5.06 Inch |
| Weight | 35 lb |
| Frame Size | 56 |
Environmental Condition
| Thermal Protection | Yes |
Documents
No Documents Found