$840.36 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
General Information
| Item Name | Condenser Fan Motor |
General Features
| Net Weight | 46 lb |
Design & Construction
| Frame Type | 56Y |
| Insulation Type | Class H |
| KVA Code | J |
| Start Method | Across The Line |
Performance Details
| Speed Rating | 900 rpm |
| Full Load Efficiency | 72% at 50 Hz, 74.5% at 60 Hz |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 5.3 A |
| HP Rating | 1 HP |
| Phase | 3-Phase |
Physical Properties
| Dimensions | 17.06 Inch L x 6.48 Inch W |
| Number of Poles | 8 |
| Shaft Diameter | 0.625 Inch |
| Shaft Length | 5.06 Inch |
| Weight | 46 lb |
Documents
No Documents Found