$500.23 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Marathon MA-X-C Series Condenser Fan Motor, Ball Bearing, 13.75 Inch L x 5.66 Inch W, Continuous Duty, Totally Enclosed Non-Ventilated Enclosure, 48Y Frame, Rolled Steel Frame, 60 Hz, 3.4A Full Load, 1 HP, Class B Insulation, KVA Code: B, Round Mount, 1-Phase, 0.75kW, Selective Counter-Clockwise Rotation, Service Factor: 1, 0.5 Inch Shaft Dia, 6.06 Inch Shaft Length, Horizontal Shaft, 1075 rpm, Start Method: Permanent Split Capacitor 1 Speed, 40 °C, Thermal Protection: Yes, 460V, 27 lb Weight - Marathon X462 Condenser Fan Motor, 1 HP, 1075 rpm, 48Y Frame, TENV
Features
- Horizontal orientation
- 43 IP Code
- Automatic thermal protection
General Information
| Item Name | Condenser Fan Motor |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Non-Ventilated |
| Frame Type | 48Y |
| Insulation Type | Class B |
| KVA Code | B |
| Mounting Type | Round |
| Rotation | Selective Counter-Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Permanent Split Capacitor 1 Speed |
Performance Details
| Speed Rating | 1075 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 3.4 A |
| HP Rating | 1 HP |
| Phase | 1-Phase |
| Service Factor | 1.0 |
| Voltage Rating | 460 V |
Physical Properties
| Dimensions | 13.75 Inch L x 5.66 Inch W |
| Frame Size | 48 |
| Shaft Diameter | 0.5 Inch |
| Shaft Length | 6.06 Inch |
| Weight | 27 lb |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
| Thermal Protection | Yes |
Documentos
No Documents Found