Requires Quote / Quart US l
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
Aremco's high temperature ceramic adhesives are unique inorganic formulations for bonding and sealing ceramics, metals, quartz, graphites, textiles and composite materials used in design, process and maintenance applications to 3200 °F. - These advanced materials, which exhibit high thermal and electrical resistance, enable engineers to solve problems that were impossible previously using conventional epoxies and other organic-based products.
Features
- Specific gravity of 2.35 - 2.45
Applications
- For Halogen Lamps
General Information
| Item Name | Ceramic Adhesive |
| Trade Name | Ceramabond™ |
General Features
| Shelf Life | 6 Months |
| Storage Temperature | 40 to 90 °C |
Design & Construction
| Color | White |
| Cure Type | Heat Cure |
| Form | Paste |
Performance Details
| Full Cure Time | 2 hr at 200 °F |
Chemical Properties
| Composition | Ceramic |
| Specific Gravity | 2.35 |
| Viscosity | 30000 - 40000 cP |
| VOC | 0 lb/gal |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 6.42kV/mm |
Physical Properties
| Container Size | 1 qt |
| Container Type | Bottle |
| Odor/Scent | Odorless |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 50 to 90 °C |
Documents
No Documents Found