$326.71 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 Speed, 60 cfm | 0.52 A | 3100 rpm | $ / Piece | ||
| 1 Speed, 60 cfm | 1.95 A | 3000 rpm | $ / Piece | ||
| 1 Speed, 60 cfm | 0.49 A | 3200 rpm | $ / Piece | ||
| 1 Speed, 65 cfm | 0.74 A | 2900 rpm | $ / Piece | ||
| 1 Speed, 320 cfm | 1.3 A | 1500 rpm | $ / Piece | ||
| 1 Speed, 60 cfm | 0.52 A | 3200 rpm | $ / Piece |
Fasco 1 Speed Centrifugal Blower. - Fasco 1 Speed Centrifugal Blower, Sleeve Bearing.
Features
- Full load ampere: 0.6A at free air
- Speed rating: 2900 rpm at Free Air
- Speed rating: 2900 rpm at Free Air
- Dimensions: 6.3 Inch L
General Information
| Item Name | Centrifugal Blower |
| Series | FA1SPDSLVCNTFBLWR |
General Features
| Type | 1 Speed, 65 cfm |
Design & Construction
| Bearing Type | Sleeve |
Performance Details
| Speed Rating | 2900 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 0.74 A |
| Voltage Rating | 115 V |
Documents
No Documents Found