Mar-Bal Glastic® 4000 Aluminum Center Post Insulator, 1500 V, 5/16-18 x 3/8", 1-1/2" H, Red, MFR ID 4150-A3
- MFR #FG4415006-40
- EIS #STAOFF4150A3
$10.82 / Piece
Pack: 169/Carton
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack169/Carton| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 2000 V | 5/16 - 18-3/8 Inch | $ / Piece Pack: 144/Carton more info | ||
| 1500 V | 5/16 - 18-3/8 Inch | $ / Piece Pack: 169/Carton more info | ||
| 2700 V | 3/8 - 16-9/16 Inch | $ / Piece Pack: 108/Carton more info | ||
| 1500 V | 3/8 - 16-3/8 Inch | $ / Piece Pack: 169/Carton more info | ||
| 2000 V | 3/8 - 16-3/8 Inch | $ / Piece Pack: 144/Carton | ||
| 2500 V | 1/2 - 13-5/8 Inch | $ / Piece Pack: 133/Carton |
All Mar-Bal standoff insulators are molded from a flame retardant and track-resistant glass reinforced thermoset polyester molding compound recognized for current carrying devices under UL Material recognition number e 80533 (n). - They combine high mechanical strength with high arc resistance and dielectric properties at elevated temperatures and humidity. These shatter-resistant insulators meet the most exacting standards for a variety of applications.
Features
- They combine high mechanical strength with high arc resistance and dielectric properties at elevated temperatures and humidity
- Dielectric Strength: 15000 - 16000 Volt S.T
- Cantilever Strength: 2400 - 5000 Inch-lb
- Compression Strength: 15000 - 18000 lb
- Dielectric Strength: 15000 - 16000V
- Tensile Strength: 3000 - 4500 lb
- Torque Strength: 42 - 50 ft-lb
Applications
- Electrical Appliances
- Lightings
- HVAC
- Transportation Etc
General Information
| Item Name | Center Post Insulator |
| Trade Name | Glastic® |
| Series | Glastic® 4000-ALU |
Design & Construction
| Color | Red |
| Shape | Octagon |
| Insert Type | Aluminum |
| Material | Polyester |
Performance Details
| Flame Retardant | Yes |
| Cantilever Strength | 2400 Inch-lb |
| Compression Strength | 15000 lb |
| Tensile Strength | 3000 lb |
| Torque Strength | 42 ft-lb |
Electrical Properties
| Voltage Rating | 1500 V |
| Dielectric Strength | 15000 V |
Physical Properties
| Height | 1.5 Inch |
| Insert Size | 5/16 - 18-3/8 Inch |
| Thread Size | 5/16 - 18-3/8 Inch |
| Arc Resistance | 180 sec |
| Creep Distance | 0.25 Inch + Height |
| Face Diameter | 2 Inch |
| Height Tolerance | +/-0.015 Inch |
| Water Absorption | 0.15% |
Documents
No Documents Found