Mar-Bal Glastic® 2015 Center Post Insulator, 1500 V, 5/16-18 x 7/16", 1-1/2" H, Red, MFR ID 2015-2A
- MFR #FG42015-2A
- EIS #STAOFF20152A
$8.13 / each
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 1500 V | 1/4 - 20-1/2 Inch | $ / each Pack: 100/Pack | ||
| 2300 V | M8 x 1.25 | $ / Piece | ||
| 2700 V | 1/2 - 13-5/8 Inch | $ / each Pack: 100/Pack | ||
| 1500 V | 5/16 - 18-7/16 Inch | $ / each | ||
| 2700 V | 3/8 - 16-9/16 Inch | $ / each Pack: 100/Pack | ||
| 2300 V | 5/16 - 18-7/16 Inch | $ / each Pack: 100/Pack more info |
Molded Insulators have a higher resistance to heat and moisture when compared to regular plastic insulators. These molded insulators also have closer height tolerances and higher shatter resistance when compared to ceramic insulators. - Hi-Pot tested to assure electrical reliability. Wet or dirty conditions may require derating an insulator.
Features
- Glastic standoff insulators are molded of underwriters laboratories incorporated® (UL) recognized flame resistant fiberglass-reinforced thermoset polyester molding compound
- They feature shatter resistance and closer height tolerances than commonly available in porcelain insulators
- Moisture and heat-resistance properties of glastic insulators are higher than those of conventional plastic insulators
- Insulators mounted within a suitable electrical cabinet are considered indoors even though the cabinet itself is outdoors
- An insulator will withstand its rated voltage continuously but industry standards or other specifications may require a different spacing from conductor to ground for a particular voltage
Applications
- Glastic Insulators are Primarily Intended to be Used Indoors or Inside a Suitable Enclosure
General Information
| Item Name | Center Post Insulator |
| Trade Name | Glastic® |
| Series | Glastic® 2015 |
General Features
| Net Weight | 0.19 lb |
Design & Construction
| Shape | Round |
| Color | Red |
| Material | Polyester |
Performance Details
| Flame Retardant | Yes |
| Cantilever Strength | 1750 Inch-lb |
| Compression Strength | 20000 lb |
| Tensile Strength | 2000 lb |
| Torque Strength | 35 ft-lb |
| Track Resistance | 600 min |
Electrical Properties
| Short Time Electrical Strength | 33.4 kV |
| Voltage Rating | 1500 V |
Physical Properties
| Height | 1.5 Inch |
| Insert Size | 5/16 - 18-7/16 Inch |
| Thread Size | 5/16 - 18-7/16 Inch |
| Arc Resistance | 180 sec |
| Creep Distance | 0.25 Inch + Insulator Height |
| Height Tolerance | +/-0.015 Inch |
Documents
No Documents Found