NG Capacitors CAP37035R-NGM Run Capacitor, Round, 35 uF, 370V, 3.37" H x 1-3/4" W
  • MFR #325P356H37M33A4ZIS
  • EIS #CAP37035R-NGM
  • Series #CAP-RUN_RND-NGM
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
PROP_65_CANCER
WARNING: California Proposition 65 - Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Products You May Also Like
General Information
Item NameCapacitor
SeriesCAP-RUN_RND-NGM
General Features
StandardsUL810 File No 229850 Listed, Meets Or Exceeds The Requirements Listed EIA-456A, EIA 186
TypeRun
Design & Construction
Case MaterialAluminum/Steel
ShapeRound
Performance Details
Capacitance Tolerance+/-6% Standard
Electrical Properties
Capacitance35 uF
Voltage Rating370 V