$31.38 / Piece
Ships From Vendor
Min QTY1QTY Increment1
more info
Protektive Pak 37611 Closed Reel/Dip Tube Bin Box is a durable packaging solution designed for safe storage and transportation. Model 37611 features dimensions 24-3/8" L x 4-11/16" W x 15-1/4" H, and is constructed from Fiberboard for lasting protection.
Features
- Cell identification labels included
- Reusable, ensuring best value
- Lead free RoHS compliant
- Buried shielding layer minimizes sloughing and rub-off contamination
- Shipped knocked-down, easy to assemble
Applications
- For Storing, Kitting, Transporting During Work-In-Process Operations
General Information
| Item Name | Bin Box |
| Trade Name | Protektive Pak |
| Series | 3761 |
General Features
| Net Weight | 1.16 lb |
| Standards | FED-STD-101, ASTM D257, D4060, ANSI/ESD STM11.11 |
| Type | Bin Box |
Design & Construction
| Color | Black |
| Material | Impregnated Corrugated Fiberboard |
Technical Details
| Surface Resistivity | 1 x 10^6 - < 1 x 10^9 ohm/sq |
Physical Properties
| Inside Height | 15-1/4" |
| Inside Length | 12" |
| Inside Width | 4-11/16" |
| Size | 24.375 Inch L x 4.6875 Inch W x 15.25 Inch H OD |