Requires Quote / each
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
Energizer Lead Free Battery, Dimensions: 11.6 mm dia x 5.3 mm H, Capacity: 150mA/hr, 1.5V Battery, Flat Terminals, Rechargeable: No. - Energizer Lead Free Battery.
Features
- High energy density
- Long life power source
- Longer life and consistently reliable performance
- 357 cell size
- Silver oxide chemical system
Applications
- For Powering your Medical Devices, Calculators and Watches
General Information
| Item Name | Battery |
General Features
| Net Weight | 0.08 oz |
| Standards | ANSI-1131SO, IEC-SR44, UL Recognized |
| Type | Lead Free |
Technical Details
| Rechargeable | No |
| Terminals | Flat |
Electrical Properties
| Battery Voltage | 1.5V |
Physical Properties
| Dimensions | 11.6 mm dia x 5.3 mm H |
Documents
No Documents Found