$1,211.61 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Extra Short Tape | 0.2 Inch | 0.28 Inch | $ / Piece | ||
| Flimsy and Glass Cloth Tape | 0.79 Inch | 0.28 Inch | $ / each |
The START International ZCM1000 Electric Tape Dispenser for tapes. Originally introduced by START International, the ZCM1000 is one of the most reliable and accurate tape dispensers on the market. - Quickly and easily program a desired length digitally and the ZCM1000 will precisely dispense and cut with accuracy of +/- 1mm. The ZCM1000 has been used in the most demanding industrial environments for 30 years.
Features
- Auto feed and cut tape dispenser that is ideal for extra short pieces of tape
- Includes digital length adjustment, safety guard
- Photocell actuated feed and cut or push-button feed and cut LED Digital length adjustment
- Blades good for 200000 cuts
- Steel frame for durability
- Cabinet made from flame retardant antistatic composite (auto ignition of 480 °C)
- Adjustable pressure roller for different thicknesses of tape
- Used in manufacturing plants world-wide for 20 years
- Be sure to look for the START hologram label on our dispenser to ensure you are receiving the original M1000 (ZCM1000)
- Tape width of 0.28 - 2 Inch
- Capacity of 0.2 - 39 Inch
- Frequency rating of 50/60 Hz
General Information
| Item Name | Automatic Tape Dispenser |
| Series | ZCM1000 |
General Features
| Type | Extra Short Tape |
| Net Weight | 5.3 lb |
Design & Construction
| Capacity | 0.2 Inch |
| Color | Black |
| Frame Material | Plastic |
Technical Details
| Accuracy | +/- 0.04 Inch |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Voltage Rating | 117 V |
Physical Properties
| Core Size | 1, 1.4, 3 Inch |
| Size | 9.7 Inch L x 5.4 Inch W x 5.9 Inch H |
Supporting Information
| Tape Width | 0.28 Inch |
| Max. Roll Diameter | 7 Inch |