$1,166.42 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
The START International TDA025B electric carousel tape dispenser is ideal for multi-operator applications. The unique feed system places tape on carousel for easy removal. Adjustable tape spacing. - Automatically feed and cut tape to a definite length. Allows up to 20 pieces of tape to be cut at the touch of a button. Accepts 1 Inch, 1-1/4 and 3 Inch core diameter tapes. Safety switch on cover.
Features
- Tape width of 0.12 - 0.98 Inch
- Capacity of 0.6 - 2.76 Inch
- Frequency rating of 50/60 Hz
Applications
- For Multi-Operator Applications
General Information
| Item Name | Automatic Carousel Tape Dispenser |
General Features
| Net Weight | 4.2 lb |
Design & Construction
| Capacity | 0.6 Inch |
| Color | Black |
| Frame Material | Plastic |
Technical Details
| Accuracy | 0.08 Inch |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Voltage Rating | 117 V |
Physical Properties
| Core Size | 1, 1.125, 3 Inch |
| Size | 11.8 Inch L x 6.3 Inch W x 6.3 Inch H |
Supporting Information
| Max. Roll Diameter | 5.9 Inch |
| Tape Width | 0.98 Inch |
Documentos
No Documents Found