$44.38 / Piece
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
Angular Contact Ball Bearing. Balls and the inner ring and outer ring raceways are designed for contact in a specific contact angle, which means this type of bearing is suitable for composite loads (axial load and radial load). The contact angle means that axial force components are generated when a radial load is applied, so these are normally used in pairs at either end of a shaft.
Features
- With angular contact ball bearings, the balls and the inner ring and outer ring raceways form a specific angle of contact
- When used in a single configuration, axial load is limited to a single direction, this type of bearing is suitable for bearing composite loads made up of axial and radial loads
- Since this type of bearing has a contact angle, axial components are generated when a radial load is applied
- Becasue of this, this type of bearing is normally used in pairs at either end of a shaft.
General Information
| Item Name | Angular Contact Precision Bearing |
General Features
| Net Weight | 0.3 lb |
Design & Construction
| Bore Type | Cylindrical |
| Cage Material | Machined High Strength Brass Cage |
| Inner Ring Material | JIS SUJ2 Steel |
| Outer Ring Material | JIS SUJ2 Steel |
| Rolling Element Material | JIS SUJ2 Steel |
Performance Details
| Contact Angle | 40 |
| Dynamic Load Capacity | 14000 N |
| Operating Temperature | 120 °C (248 °F) |
| Precision Class | P0 |
| Speed Rating | 12000 rpm (Grease) | 15000 rpm (Oil) |
| Static Load Capacity | 8700 N |
Physical Properties
| Bore Diameter | 20 mm |
| Outside Diameter | 47 mm |
| Overall Width | 14 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
Documents
No Documents Found