$12.27 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Angular Contact Ball Bearing. Balls and the inner ring and outer ring raceways are designed for contact in a specific contact angle, which means this type of bearing is suitable for composite loads (axial load and radial load). The contact angle means that axial force components are generated when a radial load is applied, so these are normally used in pairs at either end of a shaft.
Features
- With angular contact ball bearings, the balls and the inner ring and outer ring raceways form a specific angle of contact
- When used in a single configuration, axial load is limited to a single direction, this type of bearing is suitable for bearing composite loads made up of axial and radial loads
- Since this type of bearing has a contact angle, axial components are generated when a radial load is applied
- Becasue of this, this type of bearing is normally used in pairs at either end of a shaft.
General Information
| Item Name | Angular Contact Precision Bearing |
General Features
| Net Weight | 0.11 lb |
Design & Construction
| Bore Type | Cylindrical |
| Cage Material | JIS SPCC Steel |
| Inner Ring Material | JIS SUJ2 Steel |
| Outer Ring Material | JIS SUJ2 Steel |
| Rolling Element Material | JIS SUJ2 Steel |
Performance Details
| Contact Angle | 40 |
| Dynamic Load Capacity | 8600 N |
| Operating Temperature | 120 °C (248 °F) |
| Precision Class | P0 |
| Speed Rating | 16000 rpm (Grease) | 21000 rpm (Oil) |
| Static Load Capacity | 4500 N |
Physical Properties
| Bore Diameter | 15 mm |
| Outside Diameter | 35 mm |
| Overall Width | 11 mm |
| Radial Internal Clearance | CN/C0 |
Documents
No Documents Found