Koyo Bearings 7212B-5GC3 - Single Row, Universal Ground, 40 Degree Contact Angle, Brass Cage, 60 mm ID, 110 mm OD, 22 mm Width,, C3 Internal Clearance, MFR ID KOY-7212B-5GC3FY
- MFR #7212B-5GC3FY
- EIS #7212B-5GC3FY08
- UPC #605790222917
$134.08 / Piece
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
7212B-5GC3 -Angular Contact Bearing, Single Row
Features
- Best used for normal radial and high axial load applications
- Made from premium high carbon, high chromium Japanese steel
- Ball Guided brass cages, B-5G or B-5DWG, provide optimum lubrication flow in verticle applications
General Information
| Item Name | Angular Contact Bearings |
| Series | 7200 |
General Features
| Net Weight | 2.004 lb |
Design & Construction
| Bore Type | Cylindrical |
| Cage Material | Brass |
| Cage Type | Machined |
| Lubrication Type | Rust Preventative |
| Material | 52100 |
| Mounting Type | Single |
| Retainer Material | Brass |
| Retainer Type | Machined |
| Rolling Element | Ball |
| Rolling Element Material | Ball |
| Row Type | Single row |
Performance Details
| Contact Angle | 40° |
| Dynamic Load Capacity | 66.8 kn |
| Operating Temperature | -54 to 121 °C |
| Precision Class | Class 0 |
| Self Aligning | No |
| Speed Rating | 5100 rpm (Grease) | 6900 rpm (Oil) |
| Static Load Capacity | 41.6 kn |
Physical Properties
| Bore Diameter | 60 mm |
| Fillet Radius | 0.0591 Inch |
| Number of Bearings | 1 |
| Outside Diameter | 110 mm |
| Overall Width | 22 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
Documents
No Documents Found