$386.98 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
7210C-5GL -ABEC 7 Precision Angular Contact Bearing, Single Row
General Information
| Item Name | Angular Contact Bearings |
General Features
| Net Weight | 0.985 lb |
Design & Construction
| Bore Type | Cylindrical |
| Lubrication Type | Rust Preventative |
| Material | 52100 |
| Mounting Type | Single |
| Retainer Material | Nylon |
| Retainer Type | Window |
| Rolling Element | Ball |
| Rolling Element Material | Ball |
| Row Type | Single row |
Performance Details
| Contact Angle | 15° |
| Dynamic Load Capacity | 53.5 kn |
| Operating Temperature | -54 to 121 °C |
| Precision Class | Class 4 |
| Self Aligning | No |
| Speed Rating | 12000 rpm (Grease) | 16000 rpm (Oil) |
| Static Load Capacity | 31.8 kn |
Physical Properties
| Bore Diameter | 50 mm |
| Fillet Radius | 0.0394 Inch |
| Number of Bearings | 1 |
| Outside Diameter | 90 mm |
| Overall Width | 20 mm |
| Radial Internal Clearance | L - Light Preload |
Documents
No Documents Found