Koyo Bearings 7210B-5GC3 - Single Row, Universal Ground, 40 Degree Contact Angle, Brass Cage, 50 mm ID, 90 mm OD, 20 mm Width,, C3 Internal Clearance, MFR ID KOY-7210B-5GC3FY
- MFR #7210B-5GC3FY
- EIS #7210B-5GC3FY08
- UPC #605790092541
$98.68 / Piece
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
7210B-5GC3 -Angular Contact Bearing, Single Row
Features
- Best used for normal radial and high axial load applications
- Made from premium high carbon, high chromium Japanese steel
- Ball Guided brass cages, B-5G or B-5DWG, provide optimum lubrication flow in verticle applications
General Information
| Item Name | Angular Contact Bearings |
| Series | 7200 |
General Features
| Net Weight | 1.181 lb |
Design & Construction
| Bore Type | Cylindrical |
| Cage Material | Brass |
| Cage Type | Machined |
| Lubrication Type | Rust Preventative |
| Material | 52100 |
| Mounting Type | Single |
| Retainer Material | Brass |
| Retainer Type | Machined |
| Rolling Element | Ball |
| Rolling Element Material | Ball |
| Row Type | Single row |
Performance Details
| Contact Angle | 40° |
| Dynamic Load Capacity | 44.6 kn |
| Operating Temperature | -54 to 121 °C |
| Precision Class | Class 0 |
| Self Aligning | No |
| Speed Rating | 6400 rpm (Grease) | 8500 rpm (Oil) |
| Static Load Capacity | 26.7 kn |
Physical Properties
| Bore Diameter | 50 mm |
| Fillet Radius | 0.0394 Inch |
| Number of Bearings | 1 |
| Outside Diameter | 90 mm |
| Overall Width | 20 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
Documents
No Documents Found