$56.59 / Piece
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
7207B-5GC3 -Angular Contact Bearing, Single Row
General Information
| Item Name | Angular Contact Bearings |
General Features
| Net Weight | 0.689 lb |
Design & Construction
| Bore Type | Cylindrical |
| Lubrication Type | Rust Preventative |
| Material | 52100 |
| Mounting Type | Single |
| Retainer Material | Brass |
| Retainer Type | Machined |
| Rolling Element | Ball |
| Rolling Element Material | Ball |
| Row Type | Single row |
Performance Details
| Contact Angle | 40° |
| Dynamic Load Capacity | 32 kn |
| Operating Temperature | -54 to 121 °C |
| Precision Class | Class 0 |
| Self Aligning | No |
| Speed Rating | 8300 rpm (Grease) | 11000 rpm (Oil) |
| Static Load Capacity | 17 kn |
Physical Properties
| Bore Diameter | 35 mm |
| Fillet Radius | 0.0394 Inch |
| Number of Bearings | 1 |
| Outside Diameter | 72 mm |
| Overall Width | 17 mm |
Documents
No Documents Found