$2,534.22 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Timken angular contact ball bearings are designed to handle high-speeds with both radial and axial loads with reliable performance in pump, compressor, electric motor and many other industrial applications. Our Products offering includes a range of single-row universally matched, single-row standard, and double-row products with different cage types, contact angles and tolerances.
Features
- Enhanced raceway finish
- Quiet operation
- Dimensionally interchangeable
General Information
| Item Name | Angular Contact Ball Bearing |
| Series | 7300 |
General Features
| Net Weight | 11.78 lb |
| Type | Ball Bearing |
Design & Construction
| Bore Type | Straight |
| Cage Type | Ball |
| Closure Type | Single Shield |
| Material | Steel |
| Retainer Material | Brass |
| Retainer Type | Ball |
| Rolling Element | Ball |
| Row Type | Single |
Performance Details
| Contact Angle | 40° |
| Dynamic Load Capacity | 25400/23100 lb |
| Operating Temperature | -50 °C To 120 °C |
| Precision Class | ABEC-1 |
| Speed Rating | 99122.7635426476 rpm (Oil) | 74342.0726569857 rpm (Grease) |
| Static Load Capacity | 16900/13400 lb |
Physical Properties
| Bore Diameter | 2.5591 Inch | 65.00114 mm |
| Fillet Radius | 0.083 Inch | 2.1082 mm |
| Number of Bearings | 1 |
| Outside Diameter | 6.1024 Inch | 155.00096 mm |
| Overall Width | 2.5984 Inch | 65.99936 mm |
Documents
No Documents Found