$353.82 / Piece
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
SKF 7300 single row angular contact ball bearings can accommodate axial loads in one direction only. A single row bearing is typically adjusted against a second bearing. The bearings are non-separable and the bearing rings have one high and one low shoulder. The low shoulder enables a large number of balls to be incorporated in the bearing, giving it a relatively high load carrying capacity. - SKF 7300 Single Row Angular Contact Ball Bearing.
Features
- Speed Rating: 6700 rpm (Grease), 6700 rpm (Oil)
General Information
| Item Name | Angular Contact Ball Bearing |
| Series | 7312 |
General Features
| Net Weight | 3.85 lb |
Design & Construction
| Cage Material | Machined Brass |
| Enclosure Type | Open |
Performance Details
| Contact Angle | 40 deg |
| Dynamic Load Capacity | 23380.1 lbf |
| Static Load Capacity | 17197.8 lbf |
| Tolerance Class | P6, P5 |
Physical Properties
| Bore Diameter | 60 mm |
| Fillet Radius | 0.0787 Inch |
| Number of Rows | 1 |
| Outside Diameter | 130 mm |
| Width | 31 mm |