SKF 7311BECBM Single Row Angular Contact Ball Bearing, 40 deg, 55 mm Bore x 120 mm OD x 29 mm W, Machined Brass, MFR ID 7311 BECBM
- MFR #7311 BECBM
- EIS #7311BECBM04
- Series #7311
- UPC #07316576634383
$285.57 / Piece
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
SKF 7300 single row angular contact ball bearings can accommodate axial loads in one direction only. A single row bearing is typically adjusted against a second bearing. The bearings are non-separable and the bearing rings have one high and one low shoulder. The low shoulder enables a large number of balls to be incorporated in the bearing, giving it a relatively high load carrying capacity. - SKF 7300 Single Row Angular Contact Ball Bearing.
Features
- Speed Rating: 7000 rpm (Grease), 7000 rpm (Oil)
General Information
| Item Name | Angular Contact Ball Bearing |
| Series | 7311 |
General Features
| Net Weight | 3.08 lb |
Design & Construction
| Cage Material | Machined Brass |
| Enclosure Type | Open |
Performance Details
| Contact Angle | 40 deg |
| Dynamic Load Capacity | 19108.7 lbf |
| Static Load Capacity | 13488.5 lbf |
| Tolerance Class | P6, P5 |
Physical Properties
| Bore Diameter | 55 mm |
| Fillet Radius | 0.0787 Inch |
| Number of Rows | 1 |
| Outside Diameter | 120 mm |
| Width | 29 mm |