$181.80 / Piece
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
Timken angular contact ball bearings are designed to handle high-speeds with both radial and axial loads with reliable performance in pump, compressor, electric motor and many other industrial applications. Our Products offering includes a range of single-row universally matched, single-row standard, and double-row products with different cage types, contact angles and tolerances.
Features
- Enhanced raceway finish
- Quiet operation
- Dimensionally interchangeable
General Information
| Item Name | Angular Contact Ball Bearing |
| Series | 7200 |
General Features
| Net Weight | 0.73 lb |
| Type | Ball Bearing |
Design & Construction
| Bore Type | Straight |
| Cage Type | Ball |
| Closure Type | Open |
| Material | Steel |
| Retainer Material | Brass |
| Retainer Type | Ball |
| Rolling Element | Ball |
| Row Type | Single |
Performance Details
| Contact Angle | 40° |
| Dynamic Load Capacity | 7220 lb |
| Operating Temperature | -50 °C To 120 °C |
| Precision Class | ABEC-1 |
| Speed Rating | 169692.855930765 rpm (Oil) | 127269.641948074 rpm (Grease) |
| Static Load Capacity | 5200 lb |
Physical Properties
| Bore Diameter | 1.5748 Inch | 39.99992 mm |
| Fillet Radius | 0.043 Inch | 1.0922 mm |
| Number of Bearings | 1 |
| Outside Diameter | 3.1496 Inch | 79.99984 mm |
| Overall Width | 0.7087 Inch | 18.00098 mm |
Documents
No Documents Found