$200.82 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Timken angular contact ball bearings are designed to handle high-speeds with both radial and axial loads with reliable performance in pump, compressor, electric motor and many other industrial applications. Our Products offering includes a range of single-row universally matched, single-row standard, and double-row products with different cage types, contact angles and tolerances.
Features
- Enhanced raceway finish
- Quiet operation
- Dimensionally interchangeable
General Information
| Item Name | Angular Contact Ball Bearing |
| Series | 5200 |
General Features
| Net Weight | 1.54 lb |
| Type | Ball Bearing |
Design & Construction
| Bore Type | Straight |
| Cage Type | Ball |
| Closure Type | Open |
| Material | Steel |
| Retainer Material | Steel |
| Retainer Type | Ball |
| Rolling Element | Ball |
| Row Type | Double |
Performance Details
| Contact Angle | 30° |
| Dynamic Load Capacity | 14200 lb |
| Operating Temperature | -50 °C To 120 °C |
| Precision Class | ABEC-1 |
| Speed Rating | 117228.713219491 rpm (Oil) | 97690.594349576 rpm (Grease) |
| Static Load Capacity | 11500 lb |
Physical Properties
| Bore Diameter | 1.7717 Inch | 45.00118 mm |
| Fillet Radius | 0.043 Inch | 1.0922 mm |
| Number of Bearings | 1 |
| Outside Diameter | 3.3465 Inch | 85.0011 mm |
| Overall Width | 1.188 Inch | 30.1752 mm |
Documents
No Documents Found