$1,008.43 - $2,735.47
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack--Products You May Also Like
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 3 HP | 184T | $ / each | ||
| 7.5 HP | 215T | $ / Piece | ||
| 10 HP | 215T | $ / Piece |
Leeson 230V 1-Phase Rigid Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Selective Counter-Clockwise Agricultural Duty Motor. Gasketed capacitor cases and conduit box covers, Meets or exceeds NEMA service factors, Single phase and three phase designs, Double sealed ball bearings, Double shielded ball bearings on Ag fan motors - Leeson 230V 1-Phase Rigid Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Selective Counter-Clockwise Agricultural Duty Motor
Features
- Gasketed capacitor cases and conduit box covers
- Meets or exceeds NEMA service factors
- Single phase and three phase designs
- Double sealed ball bearings
- Double shielded ball bearings on Ag fan motors
- Condensate drains on general purpose Ag motors
- Low temperature manual overload protected
- High and extra high starting torque ratings
- 1-year warranty
General Information
| Item Name | Agricultural Duty Motor |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Rolled Steel |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Insulation Type | Class F |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Rotation | Selective Counter-Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Across The Line, Capacitor Start/Capacitor Run |
Performance Details
| Overload Protector | Manual |
| Speed Rating | 1800 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 1-Phase |
| Service Factor | 1.15 |
| Voltage Rating | 230 VAC |
Physical Properties
| Number of Poles | 4 |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
| Thermal Protection | Yes |
Documents
No Documents Found