$698.86 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 0.5 HP | $ / Piece | ||
| 1 HP | $ / Piece | ||
| 0.75 HP | $ / Piece |
Leeson 230V 1-Phase C-Face with Rigid Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Selective Counter-Clockwise Agricultural Duty Motor
Leeson 230V 1-Phase C-Face with Rigid Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Selective Counter-Clockwise Agricultural Duty Motor. Gasketed capacitor cases and conduit box covers, Meets or exceeds NEMA service factors, Single phase and three phase designs, Double sealed ball bearings, Double shielded ball bearings on Ag fan motors
Applications
- For Use Where Exposure To Water, Dust And Dirt Exists. Ideally Suited For Use On Farm/AG Equipment Such As Feeders, Conveyors, Fans, Grain Elevators, Silo Unloaders And Other Demanding Farm Duty Equipment
Features
- Gasketed capacitor cases and conduit box covers
- Meets or exceeds NEMA service factors
- Single phase and three phase designs
- Double sealed ball bearings
- Double shielded ball bearings on Ag fan motors
- Condensate drains on general purpose Ag motors
- Low temperature manual overload protected
- High and extra high starting torque ratings
- 1-year warranty
- Voltage Rating: 115V, 208 - 230V
- Full Load Ampere: 10.8A at 115V, 5.4A at 208 - 230V
- Torque Rating: 35.95 oz-ft (Full Load), 98.47 oz-ft (Break Down), 84.19 oz-ft (Pull Up), 114.48 oz-ft (Locked Rotor)
General Information
| Item Name | Agricultural Duty Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Net Weight | 29 lb |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Type | CF, High Torque |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Rolled Steel |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Frame Type | 56C |
| Insulation Type | Class B |
| KVA Code | L |
| Mounting Type | C-Face with Rigid Base |
| Rotation | Selective Counter-Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Across The Line, Capacitor Start/Capacitor Run |
Performance Details
| Full Load Efficiency | 70% |
| 1/2 Load Efficiency | 61.3% |
| Overload Protector | Manual |
| 3/4 Load Efficiency | 67.8% |
| Torque Rating | 35.95 oz-ft |
| Speed Rating | 1800 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 |
| Full Load Ampere | 10.8 A |
| Full Load Power Factor | 64% |
| 1/2 Load Power Factor | 44.6% |
| HP Rating | 0.75 HP |
| Locked Rotor Ampere | 30.1 A |
| Phase | 1-Phase |
| Service Factor | 1.15 |
| 3/4 Load Power Factor | 55.3% |
| Voltage Rating | 230 VAC |
Physical Properties
| Dimensions | 11.31 Inch L |
| Number of Poles | 4 |
| Shaft Length | 2.06 |
| Weight | 29 lb |
| Frame Size | 56 |
| Shaft Diameter | 0.625 Inch |
Environmental Condition
| Thermal Protection | Yes |
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found