$1,820.65 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 3 HP | 182TC | $ / Piece | ||
| 1.5 HP | 143TC | $ / Piece | ||
| 2 HP | 145TC | $ / Piece |
The General Electric ASD Ultra® Constant Torque Variable Speed Drive Motor is designed for optimized performance and longer life in tough industrial applications such as metal processing, plastic extrusion, winders, test stands, crane and hoist and material handling. With GE Innovation and the internally mounted Aegis shaft ground ring, the A$D Ultra is the most reliable adjustable speed motor for your constant torque applications - GE Ultra® 460V 3-Phase F1 Assembly - Foot Mount Totally Enclosed Non-Ventilated Enclosure Reversible Adjustable Speed Drive Motor
Features
- Corrosion-resistant grade 5 hardware
- Constant horsepower 1.5 times base speed
- Runs at or below class F temperature rise, 140-280, 2 NC thermostats, 320-449, 3 NC thermostats
- Exceeds mg1-31 standards with gegard2800 insulation system
- Cast iron frame, end shields and conduit box, cast aluminum rotor, stainless steel nameplate
- A neoprene slinger on both Drive End (DE) and Opposite Drive End (ODE), providing bearing protection from the elements
- Stainless steel T-drains to eliminate moisture build-up inside motor
- Epoxy ester buff paint stands up to corrosive environments
- Neoprene lead separation gasket in conduit box
- Gasketed and 180 deg rotatable conduit box
- Gegard2800 insulation system features class h insulation materials
- Six star bearing system - longer bearing life
- Designed for scalar or vector drive
- Infinite 1 constant torque from zero to base speed
- NEMA premium� efficiency at 60 Hz sinewave
- Temperature Rating: 40 °C Ambient
- Voltage Rating: 230/460V
- Full Load Ampere: 4.2/2.2A
- Torque Rating: 4.5 lb-ft (Full Load), 22.4 lb-ft (Break Down), 19 lb-ft (Locked Rotor)
Applications
- ultra Is Designed For Optimized Performance And Longer Life In Tough Industrial Applications Such As Metal Processing, Plastic Extrusion, Winders, Test Stands, Crane And Hoist And Material Handling
General Information
| Item Name | Adjustable Speed Drive Motor |
| Trade Name | Ultra® |
General Features
| Net Weight | 43 lb |
| Standards | UL Listed, CSA Certified, Gegard 2400™, C-390 |
Design & Construction
| Frame Type | 143TC |
| KVA Code | M |
| Bearing Type | Ball |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Non-Ventilated |
| Insulation Type | Class H |
| Mounting Type | F1 Assembly - Foot |
| Rotation | Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Full Load Efficiency | 85.5% |
| Torque Rating | 4.5 lb-ft |
| Speed Rating | 1800 rpm |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 4.2 A |
| Full Load Power Factor | 74% |
| HP Rating | 1.5 HP |
| Locked Rotor Ampere | 19.2 A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.0 |
| Voltage Rating | 460 V |
Physical Properties
| Dimensions | 13.32 Inch L x 7.25 Inch H |
| Frame Size | 143 |
| Shaft Diameter | 0.88 Inch |
| Shaft Length | 2.13 Inch |
| Weight | 43 lb |
| Number of Poles | 4 |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
| Thermal Protection | Yes |
Documents
No Documents Found