Techspray 2108 Turbo-Coat™ Acrylic Conformal Coating, 12 oz Aerosol Can, Colorless, MFR ID 2108-12S
- MFR #2108-12S
- EIS #2108-12S
- Series #2108
$53.13 / Piece
Pack: 12/Case
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack12/Case| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 12 oz | $ / Piece Pack: 12/Case | ||
| 1 gal | $ / US gallon Pack: 1/Case |
Turbo-Coat acrylic conformal coating is designed to speed up board production throughput without additional investment of expensive UV systems or other capital equipment. Conformal coating cure time is often considered a production bottleneck for PCB assembly operations. - Turbo-Coat dries tack-free in 3 min, allowing manufactures to handle boards in 1/3 the time of the leading acrylic coating Full cure can be achieved as quickly as 10 min with elevated temperatures.
Features
- Fastest cure dry to touch in 3 min
- Non-ozone depleting
- Fast and easy rework and repair
- UV indicator for black light QC inspection
General Information
| Item Name | Acrylic Conformal Coating |
| Trade Name | Turbo-Coat™ |
| Series | 2108 |
General Features
| Standards | IPC-CC-830, MIL-I-46058C Certified |
| Storage Temperature | 50 °C |
Design & Construction
| Color | Colorless |
| Cure Type | Fast Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Evaporation Rate | >1 |
| Application Time | 20 min |
| Full Cure Time | 15 hr |
Chemical Properties
| Viscosity | 10 - 20 cP |
| VOC | 33.24% |
| Composition | Tetrafluoroethane |
| Specific Gravity | 1.21 |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 1000V/Mil |
| UL Rating | UL746 E, UL94 V-0 |
Physical Properties
| Container Size | 12 oz |
| Container Type | Aerosol Can |
| Odor/Scent | Characteristic |
Documents
No Documents Found