$1,356.16 / each
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 0.75 HP | F56C | $ / each |
Leeson 460V 3-Phase Round, C-Face Less Base Mount Totally Enclosed Non-Ventilated Enclosure Reversible AC Motor
Leeson 460V 3-Phase Round, C-Face Less Base Mount Totally Enclosed Non-Ventilated Enclosure Reversible AC Motor. USDA-approved epoxy painted motors, 3-year warranty on encapsulated and Premium efficient models, Wash-down brakemotors and pump motors available, Stainless steel motors, Encapsulated stainless steel motors available
Applications
- Designed To Meet The Demanding Wash down Conditions That You May Find In Food Processing Plants, Chemical Processing, Pharmaceutical Plants And The Beverage And Brewing Industries
Features
- USDA-approved epoxy painted motors
- 3-year warranty on encapsulated and Premium efficient models
- Wash-down brakemotors and pump motors available
- Stainless steel motors
- Encapsulated stainless steel motors available
- NEMA and IEC flange motors
- Three phase, single phase and DC wash-down duty motors
- AC and DC wash-down gearmotors
- Rigid base and C face mount types
- BISSC approved designs
- Double lip contact seals and v-ring seals used for shaft seals
- Temperature Rating: 40 °C Ambient
- Voltage Rating: 208 - 230/460V
- Full Load Ampere: 2.4 - 2.3A at 208 - 230V, 1.15A at 460V
- Torque Rating: 36 oz-ft (Full Load), 148.8 oz-ft (Break Down), 104.3 oz-ft (Pull Up) 110.6 oz-ft (Locked Rotor)
General Information
| Item Name | AC Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Certified, BISSC Certified |
| Net Weight | 37 lb |
| Type | TN |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Non-Ventilated |
| Frame Type | F56C |
| Insulation Type | Class F |
| KVA Code | L |
| Mounting Type | Round, C-Face Less Base |
| Rotation | Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Across The Line |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 80% |
| 1/2 Load Efficiency | 74.5% |
| 3/4 Load Efficiency | 79.1% |
| Torque Rating | 36 oz-ft |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 |
| Full Load Ampere | 2.4 A |
| Full Load Power Factor | 76% |
| 1/2 Load Power Factor | 59.4% |
| HP Rating | 0.75 HP |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.15 |
| 3/4 Load Power Factor | 70.5% |
| Voltage Rating | 380 V |
Physical Properties
| Dimensions | 11.56 Inch L x 6.71 Inch H |
| Frame Size | 56 |
| Number of Poles | 4 |
| Shaft Diameter | 0.625 Inch |
| Shaft Length | 2.06 Inch |
| Weight | 37 lb |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found